Vem snodde framsteget?

Under påskdagarna besökte vi vänner som köpt drömsommarhus i Dalsland. Klart vi besökte akvedukten i Håverud. Dalslands enda turistattraktion (bortsett från att hela landskapet i sig självt är en attraktion). Där passerar Dalslands kanal i en stålränna över en fors djupt ner i en ravin.

Bygget stod klart 1868 och var en triumf för kreativ ingenjörskonst. Inte en enda av akveduktens alla nitar har behövt bytas. Inga plåtar har gett vika. Allt håller.

Jag kunde inte låta bli att ägna min egen tid en dyster tanke: Tågen fungerar inte. Elen slås ut av minsta stormby. Vattnet blir förgiftat. Skolorna förskingras.Thailändska bärplockare strandsätts på norrländska myrar. Regeringens enda framtidsspaning heter nya jobbskatteavdrag: mer pengar till nya kostyminköp.

Historien verkar ha bytt rörelseriktning.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.